Stavíte rodinný dům formou novostavby a stavební firma vám jej postaví na klíč? Toto řešení vám jistě přinese mnoho radosti a těšíte se, až se do domu brzy nastěhujete, ovšem bydlení ve vlastním objektu také vyžaduje jisté povinnosti. Pokud si nyní odmyslíme ty administrativní, a zaměříme se na techniku, jednou z velmi důležitých organizačních záležitostí je revize hromosvodu. V novostavbě bude hromosvod součástí projektu a stavitel jej tam také umístí, a tak budete po dobu několika let chráněni před údery blesku vcelku bezpečně, jenže jak jde čas, hromosvod podléhá povětrnostním vlivům a opotřebovává se.
Revize hromosvodu je nezbytnou součástí zajištění objektu před bleskovými výboji. Hromosvody se musí kontrolovat proto, aby stoprocentně plnily svou funkci a byly tu také co platné. Jestliže je hromosvod částečně poškozený například korozí nebo mechanickými vlivy (větrem, stavebními pracemi apod.), je to, jako kdyby tu žádný nebyl, protože vysoký přechodový odpor nesvede blesk přímo a rychle do země, ale umožní mu cestovat, kde se mu zachce, tedy například po zábradlí, okapech, okenních parapetech či anténním svodu. Tím pádem může někoho usmrtit anebo zapálit objekt například střešní bednění či krovy a vyhoříte.
Revize po úderu blesku – revidovaný hromosvod vás spolehlivě chrání do té doby, dokud do něj neuhodí blesk. Poté je nutné zařízení opět revidovat a případně nechat opravit, i kdyby šlo o situaci, že byla revize prováděna třeba před týdnem. Blesk totiž může hromosvod významně poškodit a ten pak dále neplní dobře svou funkci. Revize hromosvodů jsou pro některé objekty povinné, pro jiné nejsou, ale jsou pouze doporučované. Provádí je kvalifikovaný elektrikář s potřebnými znalostmi a vybavením. Elektrikář vám také sdělí, jak je tomu konkrétně u vás, a v jakých časových intervalech se revize provádí, tedy jaké jsou lhůty revize hromosvodů.