Podnikatelé vytvoří určitou hodnotu, tu nabídnou a prodají svým odběratelů, z příjmu zaplatí všechny nezbytné výdaje a odvody a za zbytek žijí, v ideálním případě spokojeně. Tak by tomu mělo teoreticky být. Teorie je totiž právě taková, zrovna tak by tomu mělo u soukromých podnikatelů a firem být.
Mělo by. Ale co když to tak není? Co když se podnikatelům nepodaří plody jejich práce dost výhodně prodat, co když je drtí vysoké výdaje, na které kvůli poměrně nízkým příjmům jednoduše nemají? Pak se musí dotyčné podnikání žádoucím způsobem změnit.
Jenže takové změny se nejednou neobejdou bez investic, na které už prostě nejsou peníze. A i když se učiní žádoucí změny, může někdy trvat, než se tyto projeví na podnikatelových příjmech, potažmo na jeho životní a podnikatelské situaci. A co si počít do doby, než zase bude líp a snad i přímo dobře?
Někdy se to neobejde bez půjčky. I tu si musí soukromníci někdy vzít, aby měli naději, že se jim podaří dát si všechny své záležitosti do pořádku. Jenže i s půjčkami jsou v mnoha ohledech problémy. A to nejen s tím, že se musí časem zase i s úroky splatit. Půjčky se totiž nejednou nedaří bez problémů ani sehnat. Podnikatelé mohou žádat o pomoc c kdejakou banku, ale uspějí tam? Když mají záznamy v registrech dlužníků a jejich příjmy jsou daleko od ideálu, od toho, co v bankách od žádajících podnikatelů chtějí, stěží.
Ale nebojte se. I kdyby to bylo v bankovním sektoru beznadějné, nebankovní hypotéka bez příjmu dokáže vyhovět i pomalu beznadějným případům, podnikatelům, od nichž dává kdekdo ruce pryč.
Ale vždy je tu něco za něco. A ani u nebankovní společnosti tomu není jinak. Ta sice půjčí podnikatelům v podobě hypotéky i velké peníze, ale i zde musí být napřed zaručena návratnost oněch peněz. Jen se zde ručí nemovitostí a ne žadatelovými kvalitami. A to prospívá těm, kdo jsou na tom bledě.